Pomocná ruka Ukrajině

NADAČNÍ FOND GRATIA a společnost VŠEOBECNÝ LÉKAŘ se důrazně vymezili proti agresi a bezpráví v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině. Jako reakci na tuto závažnou situaci jsme se rozhodli nabídnout pomocnou ruku ukrajinským válečným uprchlíkům.

Naše pomoc bude dlouhodobá a kontinuální.

Přispějte a pomozte, váš finanční dar pomůže ukrajinským rodičům a jejich dětem a usnadní jim složitou životní situaci. Libovolnou částku můžete převést na účet Nadačního fondu Gratia 122101221/0600 pod variabilním symbolem 383838.

Snažíme se přispět konkrétní pomocí konkrétním lidem, a to jak ze strany společnosti, tak ze strany dobrovolníků jednotlivců, našich zaměstnanců.

Přechodné ubytování

Nachystali jsme přechodné bydlení pro rodiny, které dorazily do Prahy a neměly v Čechách žádný kontakt ani ubytování. Ve dvou bytech v Praze si mohou po strastiplné cestě odpočinout a nabrat síly. Dále se pak o ukrajinské rodiny postaráme v regionech. Vzhledem ke strategické poloze plánujeme tyto byty využívat jako krátkodobé ubytovací kapacity.

Komplexní péče o ukrajinské rodiny

Jsme připraveni řešit vše od ubytování po hledání zaměstnání pro uprchlíky. Naším cílem je integrovat ukrajinské občany do plnohodnotného života tak, aby měli pocit jistoty a abychom jim zaručili a zajistili dlouhodobou a navazující podporu.

Lékařská a materiální pomoc

Organizujeme transporty léků na Ukrajinu a pořádáme materiální sbírky.

Doprava do ČR

Ve spolupráci s mnoha dobrovolníky organizujeme svoz uprchlíků k nám do ČR.

Přechodné ubytování

Julii s desetiletou dcerou jsme do Čech přivezli od polských hranic. Ubytovali jsme je v klášteře Dcer sv. Pavla v Praze.

Tania a její třináctiletá dcera sem uprchly z Kyjeva. Zajistili jsme jí ubytování a pomohli zajistit všechny doklady a ostatní záležitosti.

pomoc Ukrajině

Maminka Elena se synem Konstantinem z Charkova. Od polských hranic dorazili díky skupině “Studenti Ukrajině”. Byli ubytováni v přechodném bytě, následně jsme jim pomohli najít stálé ubytování. 

Těhotná Anna utíkala z Kyjeva. Potřebovala se dostat do Dánska. Ze západní Ukrajiny dojela do Prahy, kde jsme jí zajistili nocleh, kde si mohla odpočinout, osprchovat se a nasnídat. Poté odjela vlakem do Hamburku, kde už na ni čekal její partner.

Mladá maminka Zhenia utekla z města Burstyn. Ubytovali jsme je na jednu noc, pomohli s nákupem letenek a vyřešili situaci při check-in na letišti. Matka měla jen rodný list dítěte a nechtěli je odbavit bez souhlasu otce. Všechno dobře dopadlo.

pomoc Ukrajině

Oksana je violoncellistka z Kyjevského městského divadla opery a baletu. Sehnali jsme jí ubytování v Praze, zaměstnání v České televizi a hostování v Jihočeské filharmonii.

pomoc Ukrajině

Kristina a Nazar jsou dva teenageři, kteří teď bydlí v jednom z bytů pro krátkodobé pobyty. Jejich maminka je v Anglii, snažíme se jim vyjednat povolení, aby za ní mohli co nejdříve odjet.

pomoc Ukrajině

Paní Halyna je z Žitomiru, utekla po bombardování. Zatím bydlí v jednom z bytů pro přechodné ubytování a poskytujeme jí potřebnou lékařskou pomoc. Foto z centra pomoci uprchlíkům na hraničním přechodu Medyka-Shehyni.

Komplexní péče o ukrajinské rodiny

V neděli 5. března dorazila do Českých Budějovic první rodina z Mykolajivu, které jsme zajišťovali dlouhodobé ubytování. Pomáháme jim s hledáním zaměstnání a zajistili jsme jim kurzy češtiny.

pomoc Ukrajině
pomoc Ukrajině

V pondělí 7. března brzy ráno přivezl kolegové skupinu 3 maminek a 5 dětí z města Irpiň v Kyjevské oblasti. Nadační fond Gratia jim připravil veškeré materiální vybavení, včetně základních potravin a pomohl jim s veškerou administrativou na úřadech. Rodiny byly ve středu 9. března s pomocí NF Gratia přestěhovány od hostitelské rodiny do dlouhodobého ubytování v Hluboké nad Vltavou.

pomoc Ukrajině

V rekreačním objektu Všeobecného lékaře jsme ubytovali skupinku žen a dětí z ukrajinského města Burshtyn, města, které se nachází v blízkosti strategických cílů a velkých elektráren. Skupina cestovala se značnými útrapami na vlastní pěst až do Prahy, kde se pro ně ale bohužel nenašlo volné ubytování. Od 9. března bydlí v rekreačním objektu v Jizerských horách. 

pomoc Ukrajině

Darii, její maminku a dvouměsíční dceru převážíme z Polska. Našli jsme jim dlouhodobé ubytování v Českých Budějovicích a zajistili kurzy češtiny. Pomůžeme jim i s hledáním zaměstnání.

pomoc Ukrajině

Anna a její pětiletý syn a Anastasia a její dvě děti pocházejí z Kyjeva. Jejich manželé zůstali na Ukrajině, mají tam ještě staré rodiče, o které se musí postarat. Po pětidenní úmorné cestě dorazili přes Polsko do Česka na ubytovnu v Bezděčíně u Mladé Boleslavi. Poskytli jsme jim ubytování v Hradci Králové a nadále pomáháme se sháněním zaměstnání.

Iryna a její rodina pochází z města Buča nedaleko Kyjeva. 24. února 2022 se vzbudili za zvuků války a rachotu bojových letadel přelétajících nad jejich domem. Po 12 dnech opustili dům a neví, zda se do něj ještě někdy vrátí. Na hranicích se Slovenskem jsme se jich ujali, prvních pár dní strávili v rekreační chatě v Kořenově a nyní už bydlí v Ústí n. Labem. Pomohli jsme jim s hledáním dlouhodobého ubytování, s vízy, pojištěním a sháněním lékaře.

Sestřička z naší ordinace ve středočeských Netvořicích nás upozornila, že v blízkosti je ubytovaná ukrajinská lékařka Tania s maminkou a pětiletou dcerou. Aktuálně domlouváme dlouhodobé ubytování a zaměstnání přímo u Všeobecného lékaře.

Zdravotní sestřičku Elenu se dvěma syny jsme potkali na ubytovně v Bezděčíně u Mladé Boleslavi, když jsme tam zajišťovali materiální a lékařskou pomoc. Nabídli jsme jí zaměstnání přímo u Všeobecného lékaře a našli ubytování v Hradci Králové.

Jelena sem uprchla z Oděsy. Její dvě děti studují v Praze na ČZU a chtěla jim být co nejblíž. Paní doktorka z jedné naší ordinace ji u sebe dočasně ubytovala a potom i pomohla se zajištěním ubytování na koleji ČZU. Následně paní Jeleně domluvila i zaměstnání jako chůva.

Lékařská a materiální pomoc

Tým našich lékařů a kolegové z ostravské nemocnice vyrazili 5. března s plně vybavenou sanitkou do okolí Užhorodu poskytnout lékařskou péči. Ošetřovali lidi s běžnými obtížemi, jako jsou angíny, nachlazení, vysoký tlak, ale i panické ataky. Mají postavený celý lékařský stan, fungují tam dva lékaři - internista a praktik, ve stanu mají teplo a elektřinu a vše potřebné. Zájem o jejich služby je enormní.

pomoc Ukrajině

V pátek 11. března jsme dostali informaci, že v ubytovně v Bezděčíně u Mladé Boleslavi potřebují pomoci. Našlo zde azyl cca 100 uprchlíků, docházely jim zásoby jídla, měli nedostatek hygienických potřeb a dalších věcí. Navíc potřebovali akutní lékařkou péči.
Ve spolupráci s NF Gratia jsme okamžitě začali organizovat dovoz všeho potřebného. Primářka MUDr. Olga Janovská vyrazila na místo osobně a zajistila lékařskou péči.
Konkrétní rodina na fotce pochází z Kyjeva. Přijeli teprve ve středu 9. března, jejich cesta byla strastiplná, několikrát se schovávali v krytech v metru, než se jim podařilo opustit válečnou zónu. Rodině nyní intenzivně hledáme dlouhodobější ubytování.
Jedna z těchto maminek je zdravotní sestrou, našli jsme jí ubytování v Hradci Králové a nabídli jsme jí práci v jedné z našich ordinací.

Poděkování od Mgr. Jany Řehákové, majitelky ubytovny:

Dobrý den, 

chtěla bych vaší organizaci Všeobecný lékař poděkovat jménem celé naší firmy za ošetření všech klientů ve statusu uprchlík. Byli jste jediná organizace, která mi s ošetřením dětí, důchodců a dospělých osob pomohla. 

Také Vám velice děkuji za humanitární pomoc ve formě hygieny (toaletní papír, prací prášek, zubní kartáčky, zubní pasty, šampony, kondicionéry, mycí gely, dámské hygienické potřeby, deodoranty, dětské pleny, dětské ubrousky), potravin (rýže, těstoviny, polévky, paštiky, nápoje, dětská výživa, sušenky, káva, čaj, piškoty), potřeby pro zvířata (kočkolit, granule pro psy, granule pro kočky, konzervy pro psy, konzervy pro kočky), dále také úklidové prostředky (dezinfekce, savo, mýdla) a také za obrovskou škálu léku volně prodejných i na předpis pro naše klienty. 

Ještě jednou moc děkuji, protože díky vám, jsem mnohem klidnější a vím, že naši klienti mají zdravotní péči, léky a také veškeré potřebné věci k tomu, abychom jim jejich pobyt zde alespoň trochu zpříjemnili! 

Moc děkuji a vážím si vaší pomoci a toho, co děláte!

pomoc Ukrajině
pomoc Ukrajině
pomoc Ukrajině

Všeobecný lékař uvolnil 130 000 Kč na nákup léků, které byly poslány na ukrajinské
hranice potřebným. 11. března zásilka dorazila do Lvova.

pomoc Ukrajině
pomoc Ukrajině

Uvolnili jsme skladové prostory v Benešově a zaměstnanci sem nosí a posílají dětské hračky, knížky, oblečení, základní hygienické potřeby a trvanlivé potraviny. Tato pomoc je pak dále distribuována.

pomoc Ukrajině
pomoc Ukrajině

Doprava do ČR

Kolegové Jan Zamrazil, Jaroslav Veselý a Petra Minařík se opakovaně vydávají na hranice vyzvedávat uprchlické rodiny.

Další odkazy, kde mohou ukrajinské rodiny hledat pomoc:

www.nasiukrajinci.cz

www.pomahejukrajine.cz